Květen 2017

Blaha John Elmer

31. května 2017 v 19:45 | spacedaniel |  Astronauti
A máme tady dalšího astronauta s Českými kořeny :-)
Pokud najdete na něj kontakt rád a spolehlivě odepisuje. Nezapomeňte dodržet jisté zásady slušného chování !


Evans Ronald Ellwin

31. května 2017 v 19:17 | spacedaniel |  Astronauti

"Další Apollák", resp. jeden z posledních při letů k Měsíci. Doufejme, že se lidé na Měsíc vrátí dost brzo. Autogram získaný v roce 1982 způsobem korespondenčním. Hurá, jaké to byly zlaté časy, kdy nám v totalitě tito lidé velmi ochotně vycházeli vstříc. Díky jejich laskavosti a pochopení se dalo získat jejich podpis. Také tento autogram astronauta přetrval do dnes i v mojí sbírce. Bohužel astronaut již nežije,ale jeho jméno se nesmazatelně vrylo do dějin pilotované kosmonautiky .

Astronaut zemřel 06.04.1990
Cernan Eugene Andrew, "GENE"

31. května 2017 v 18:52 | spacedaniel |  Astronauti


Někdy v roce 1974, tedy ve svých cca 14ti letech jsem se dočetl, že na Měsíci jistý astronaut Cernan měl sebou naší Československou vlajku. Tento fakt mi velmi imponoval a rozhodl jsem se podrobnosti tohoto posledního přistání lidí na Měsíci trochu více "prozkoumat"-pročíst. Díky starším číslům vydání časopisu L+K., pak knížkám u nás vydaných, jsem skládal střípky dění.

Nakonec jsem došel k odhodlání napsat astronautovi žádost o podpis. A tak jsem v najivitě 14ti let složil díky slovníku dopis, o kterém jsem byl přesvědčený , že skutečně obsahuje žádost o podpis. První pokus nevyšel, ale našla se kamarádka, která se angličtině učila a dopis složila tentokrát správně. Jako dárek jsem poslal sitotiskem zhotovenou Československou vlaječku ,na kterou jsem ze zadní strany napsal věnování.
ůvodně vlaječku,kterou jsem si chtěl přišít na tepláky.
Vlaječka,která původně měla jaksi skončit na teplákách,naráz dostala zcela jiný a velmi odlišný a plánovaný význam.
Adresu jsem znal, vlaječka byla přibalena do dopisu. Na poště se na mně dívali všelijak ,ale nakonec vše prošlo a dopis i s vlaječkou putoval poštou. Moc jsem nevěřil v úspěch celé "operace" ,a co více mne sice sběratelství a zájem o kosmonautiku chytl, ale patrně ještě ne natolik.
Jaké bylo moje překvapení ,když asi po měsíci přišla pošťačka s obálkou NASA. Nepamatuji se, jestli jsem měl vykulené oči. Pamatuji se jen jak oba rodiče měli docela jiný výraz ve tvářích. Ono v letech před 1989 rokem to nebylo něco obvyklého, že Vám přišlo psaní z oficiální instituce.
Překvapením jsem kulil oči já i rodiče. Ostatně to ještě otec musel na nějaké schůzi vysvětlit,jak je možné, že jeho synovi chodí pošta z NASA. Jak to vše dopadlo? Otec v práci hlavnímu co namítal řekl, že nejen z NASA chodí korespondence,ale i ze země kde dnes znamená včera a tedy i z SSSR a to mnohem častěji. Jak se vše nafouklo tak i splasklo. A ještě tedy prozradím co bylo v obálce. Tak tedy ve vyztužené kartonem hnědé obálce-protože dříve byly i tvz. vaniliové obálky, byla vložena litografie oficiální a tedy historicky poslední (zatím)letěné posádky na Měsíc. Apollo 17, litografie s evidencí :

*U.S. Government Printing Office: 1972-779.458/06 MSCL-92

a co více k mému potěšení byla podepsaná a věnována na mé jméno : To Daniel with special Best Wishes -Gene Cernan /Apollo XVII. Litografie však nebyla sama co tehdy v obálce bylo.
Pak z obálky vypadla i moje vlaječka, myslel jsem si na poprvé, že jí pan Cernan nepřijal. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil....ta vlaječka je podepsaná také.
Hned jsem si vzpomněl na symboliku s vlajkou,kterou přivezl do tehdejšího Československa -tehdejšímu presidentovi Husákovi-a ten jej tenkrát nepřijal a vlastně ani jeho jako astronauta,který vlajku na Měsíc a zpět vezl. Nyní jsem měl svou vlaječku doma. Pravda nebyla na Měsíci, ale pro mne tuto váhu má, to mi věřte.


..............a zrovna se na ní díváte.


Astronaut zemřel 16.01.2017


Sellers Piers John

31. května 2017 v 18:45 | spacedaniel |  Astronauti
Ukázka další vyrobené sběratelské karty, za účelem získat autogram od tohoto astronauta. A , podařilo se.,posuďte sami.


Schweickart Russell Louis, "RUSTY"

31. května 2017 v 18:36 | spacedaniel |  Astronauti

Jak jsem vzpomněl "zlaté dobré časy" kdy se snadno sháněli astronauti NASA.

Schweickart je tím dalším důkazem.

Jako mlaďoch jsem si požádal o podpis pouze na kartičce,kterou jsem si sám vyrobil. Korespondenční cestou nazpátek přišla zpátky společně s litografií, a která byla také podepsaná. Od té doby jsem tohoto astronauta již nikdy neoslovil /korespondenčně) o jeho autogram. Jsem spokojený s tím co mám.
A tady je samovýroba kartičky k podpisu :-)
Motiv líbajícího pozemšťana Zemský glób není můj, jen jsem si jej dovolil vypůjčit z jednoho časopisu, který kdys u nás vycházel a jmenoval se Dorka :-)
Oba autogramy jsou váženým "úlovkem" sbírky


Mohmand Abdul Ahad Abdulah

31. května 2017 v 18:27 | spacedaniel |  Interkosmonauti/astronauti
Pro změnu něco jiného z jiného "těsta".
Jméno Mohmand Abdul Ahad Abdulah., tak zní celé jméno kosmonauta Afghanistánu. Jeho kosmický křest se odehrál dne 29.08.1988 , na palubě kosmické loďě Sojuz TM 6. Tehdy na palubě vzlétla posádka Ljachov V.-Poljakov V. a již zmíněný Mohmand, jako vyslanec Afghánistánu. Starší ročníky asi budou pamatovat obsazení území Afghánistánu tehdy Sovětskými vojsky, takže asi budou chápat další moje slova. Před startem Mohmand přečetl jak jinak připravené prohlášení, ve kterém se stal zastáncem mírových rozhovorů a řešení situace ve své rodné zemi. Tady vidíte jasné politické záměry tohoto kosmického letu. Nicméně příletem posádky na stanici MIR se tato stala třetí tzv. návštěvnickou posádkou.
Sojuz TM-6 se spojila s kosmickou stanicí MIR o dva dny později a tedy 31.8.1988. A zase na scéně politika......po "přelezení" do stanice,podal Mohmand stávající a déle trvající posádce ve složení Titov a Manarov květy orchideje. Následoval přednes poselství-úryvku koránu o milosrdenství a lásce k bližním.
2.9.1988 pak dochází k přímému televiznímu přenosu a rozhovoru posádek se státníky svých zemí. Z propagačních důvodů, na další den při TV konferenci Mohmand opět apeloval na mírové řešení situace ve své zemi. Let trval 8dní 20hodin a 27minut ., a Mohmand se stal 208 člověkem ve vesmíru. Ostatně z politických důvodů se neletělo poprvé a ani naposled. Je však zajímavý moment, jak si politici vždy najdou cestičku ,jak se přes někoho zviditelnit a nebo jak a přes koho řešit....tam zatlačit....ovlivnit....zavázat......


Halsell James Donald., Jr.

31. května 2017 v 18:19 | spacedaniel |  Astronauti


Autogram tohoto astronauta jsem získal výměnou. Přišel ve stejný den jako autogram astronauta Wetherbee. Chci poukázat , jak je také možné se sběrateli kontaktovat za účelem další výměny. Pravda je , že někdy autogramy budou mít věnování pro někoho jiného,ale s tím se hold musíte vyrovnat. Rozhodně touto výměnou získáte, a to hned několikrát.
Nemusíte řešit, že se Vám žádost vrátí zpět poštou. Z toho plyne ,že jste peníze vyhodili oknem. Pak nepochybně ušetříte čas a můžete se věnovat lovu jiného autogramu. Výměna je pak také oboj straně výhodná. Totiž dnes se některé autogramy velmi ztěží získávají,někteří astronauti jsou stále hůře dostupní........a někteří sběratelé nekřesťansky drazí.Takže dámy a pánové představuje se Vám "vyměněný" americký astronaut Halsell J.Donald .,Jr.


Mitchell Edgar Dean

28. května 2017 v 22:55 | spacedaniel |  Astronauti
Podepsaná NASA litografie formátu 8x10 palců., a pak také podepsaný arších známek k letu Apollo 14.
3.přistání na Měsícia Mitchell se tak stal tímto letem 50. člověkem ve vesmíru , a šestý jehož šlápoty zústaly v Měsíčním regolitu. Astronaut zemřel dne 04.02.2016.


Haise Fred Wallace, Jr.

28. května 2017 v 22:49 | spacedaniel |  Astronauti
Apollák :-) , astronaut, díky kterému jsem mohl zažít tzv. zlaté časy sběratelovy . Ještě před rokem 1989, joooo to byly žně. To bejvaly časy. Nebyl internet, ani mobily., a sběratelé byli povětšinou úspěšní................jooooo to byly časy.Sojuz-Apollo

27. května 2017 v 11:31 | spacedaniel |  Sojuz-Apollo ASTP/EPAS
.....také jeden z posledních " úlovků" do sbírky :-)

Jde o podepsanou brožúrku z tisku propagace APN k tomuto historickému letu. Společnému letu SSSR a USA astronautů Známého to podle názvu hned dvojího Sojuz-Apollo a nebo-li také ASTP/EPAS.

Jde tedy o tzv. dobový domácí materiál. Velmi pěkná a zajímavá věc. Jsem rád, že jsem jí získal do sbírky ,protože de fekto mohu kapitolu tohoto letu , vedeného ve zvlášní složce uzavřít. Je posádka Sojuzu a nyní nově i Apollo.

Díváte se na zmíněnou brožuru. Formát A5. Přední.,úvodní a zadní strana. Na úvodní straně je také hned zajímavost. Co tedy je tak zajímavého? Autogramy vlastní posádky Apollo ASTP je na ruském materiálu :-) Vysvětlení je na snadě. Posádka velmi často jezdívala do bývalého SSSR a nyní ruska. Předpokládám, že všechny autogramy mohly být pořízeny na tomto materiálu při nějaké příležitosti-návštěvě. Sám za sebe bych si typoval, že představovaný materiál byl "pořízen" v období jednání o tomto letu na "Ruské půdě". Neberte prosím toto tvrzení jako zákon- jen jako mojí spekulaci.

Pak také to , že je vhodně doplněna o neméně významné autogramy doby letu.

Takže trochu shrnutí . Na úvodní straně snadno spočítáte, že obsahuje 7 autogramů. Majiteli těchto jsou :


1. Slayton Donald Kent, "Deke" -77. člověk vesmíru-USA astronaut

2. Stafford Thomas Patten - 23.člověk vesmíru-USA astronaut

3. Brand Vance DeVoe -76 člověk vesmíru-USA astronaut

4. Low, George M.-1969 - 1976 první náměstek ředitele NASA-vědec-manager

5. Bušujev, Konstantin Davydovič-V letech 1973 až 1975 byl technickým ředitelem projektu EPAS ze sovětské strany. Vědec a raketový konstruktér

6. Lunney, Glyn S.-Ředitel projektu ASTP/EPAS za USA. Technik

7. Arnold Frutkin- byl náměstkem ředitele NASA pro mezinárodní záležitosti od roku 1959-1978


..........a to je vše. Materiál založen a snad složka uzavřena ? :-)


***************************